Petšest pitanja za Ivana Kunštića

Petak
02.05.2025.

Tihomir Dunđerović razgovarao je s đakovačkim pjesnikom Ivanom Kunštićem povodom izlaska e-izdanja zbirke pjesama Kora, njegove prve i jedine knjige, na portalu Besplatne elektroničke knjige.

Kunštićev lirski subjekt istražuje slojevite te pomalo paradoksalne prostornovremenske odnose, dok panonski zavičaj postaje mjerilo duhovne i tjelesne dimenzije teksta. Zbirka Kora čisti je i fini lirski destilat godinama taložene i odležane književne, glazbene, a posebice filmske lektire te tihog, duboko intimnoga osjećajnog svijeta.

Zbirka pjesama Kora tvoja je prva i jedina knjiga. Rukopis je nagrađen 2009. godine na Pjesničkim susretima u Drenovcima, nagrada je bila tiskanje knjige pa je knjiga i objavljena sljedeće 2010. godine. Što se događalo svih ovih godina? Jesi li nastavio pisati?

Još uvijek je književnost postojana u mome životu i tako će i ostati. Pišem povremeno jer previše vremena gubim na neke druge egzistencijalne djelatnosti. Kad pišem poeziju, to su po mojoj prosudbi uglavnom nekakvi loši pokušaji koji ne prežive dugo, već budu transformirani u druge oblike. Povremeno pišem pogovore, predgovore, osvrte i mikroeseje, a surađivao sam i na nekoliko knjiga đakovačkih autora. Za pravo pisanje je ipak potrebno više samodiscipline i konstantnog čitanja, a ja ih u ovom razdoblju nemam.

Misliš li da su takvi natječaji i nagrade dobar način ulaska u književni život? Jesi li možda zbog toga upao u zamku pisca jedne knjige?

Smatram da je za mlađe pisce koji se konkretnije žele baviti književnošću i pisati u nastavku života to odličan način za ulazak u književni svijet. Jesam li ja upao u zamku pisca jedne knjige?! Ne bih si još sudio na takav način jer mislim da sam u godinama kad još mogu pisati i napisati sve i svašta, ako se neke stvari poslože i realiziraju. Vrijeme će najbolje pokazati jesam li one-hit wonder ili ipak nešto drugo.

Što općenito misliš o nagradama i nagrađivanju u književnosti? Koliko nagrade oblikuju književnu scenu i jesu li one zaista mjerilo kvalitete nekog teksta, knjige ili opusa?

Nagrade su dobre i potrebne kao i u svakoj drugoj djelatnosti, tako i u književnosti i općenito umjetnosti. Lijep je osjećaj znati da te netko cijeni i ubirati plodove svoga rada. Nagrada je nekim autorima podstrek za budući rad pa se na taj način oblikuje književna scena. Naravski, ako pričamo o prozi tu je i sasvim zadovoljavajuća novčana nagrada, što u poeziji nikada nije bio slučaj. Vjerojatno zato što je proza čitanija i razumljivija od suvremene poezije koja ipak iziskuje određene napore u čitanju i razumijevanju i traži nešto obrazovanijeg čitatelja nego u prethodnim vremenima. Književne nagrade mogu, ali i ne moraju biti mjerilo kvalitete nekog teksta, no činjenica je jedna, bila nagrađena ili ne, kvalitetna književnost će uvijek isplivati na površinu i biti prepoznata.

Živiš i radiš u Đakovu, aktivan si u kulturnom životu grada. Jesi li zadovoljan kulturnom ponudom u gradu i šire u Slavoniji? Osjećaš li se na neki način zakinuto zato što ne živiš u Zagrebu? Je li ista udaljenost od Đakova do Zagreba i obrnuto?

Recimo da sam zadovoljan kulturnom ponudom u gradu, no uvijek može bolje i na tome treba raditi. Kazališna scena je dobra, predstave su tu gotovo svaki mjesec za razliku od prije. Filmska scena je u redu, ne kasni za većim središtima previše. Možda bi književnu i glazbenu scenu trebalo poboljšati, u smislu da se češće dovede koje proslavljenije ime, ali o tom potom. Za nekakve veća događanja tu su uvijek Osijek i Zagreb ili inozemstvo.

U zbirci Kora možemo iščitati tragove pomno odabrane književne, glazbene, a posebice filmske lektire. Koja te je umjetnost najviše oblikovala? Čemu si ostao najvjerniji?

Kao mladi pisac, u to vrijeme, puno sam promatrao, slušao, čitao, a to se nekako i vidi u zbirci. Ne mogu odrediti da me je samo jedna umjetnost oblikovala, svaka je imala svoj utjecaj u određenom trenutku. Ostao sam vjeran svima, samo u mnogo manjem obimu nego prije. Nažalost, tako je kako je, još uvijek pokušavam i trudim se saznati i popratiti što više zanimljivih sadržaja u umjetnosti.

Pratiš li portal Besplatne elektroničke knjige? Što očekuješ od elektroničkog izdanja zbirke Kora?

Da, znam za portal već godinama, a povremeno ga i pratim, sviđa mi se koncept i dajem mu podršku. Od elektroničkog izdanja zbirke očekujem da će pronaći put do nekoga tko zbirku do sada nije primijetio i pročitao u fizičkom obliku.

 

Više o muškom pjesničkom bloku pronađite na linku! Intervjue s pjesnikinjama čije su zbirke objavljene u sklopu ženskog pjesničkog bloka čitajte na linku.

 

Intervju je objavljen u suradnji s Besplatnim elektroničkim knjigama.

Možda će vas zanimati
Na blic
07.04.2025.

Književni upitnik: Jutro poezije

Voditelj najstarije hrvatske pjesničke tribine "Jutro poezije", Željko Buklijaš, odgovorio je na naša blic pitanja.

Na blic
12.03.2025.

Književni upitnik: 'Poeziju na štrikove'

Pokretačici projekta „Poeziju na štrikove“ Aniti Pajević postavili smo nekoliko blic pitanja.

28.05.2014.

Interviews

Booksa goes international!

Intervju
19.12.2013.

Intervju: Adriana Altaras

Adriana Altaras autorica je velikog njemačkog književnog hita, 'Titove naočale', koji je sad preveden i na hrvatski.

Piše: Neven Svilar

Intervju
21.11.2013.

Intervju: Adam Johnson

Adam Johnson dobio je Pulitzerovu nagradu ove godine za svoj hvaljeni roman o Sjevernoj Koreji, 'Sin gospodara siročadi'.

Piše: Neven Svilar

Intervju
31.10.2013.

Intervju: Petar Milat

U izdanju Multimedijalnog instituta objavljena je prva knjiga na hrvatskom jeziku velikog mađarskog pisca Lászla Krasznahorkaija.

Piše: Neven Svilar

Korištenjem portala Booksa.hr pristajete na prikupljanje cookiea.
Booksa.hr koristi kolačiće u svrhu analize posjećenosti stranice, kako bismo vidjeli što volite čitati i konstantno poboljšavali naš sadržaj.
Booksa.hr ne koristi vaše podatke ni u koju drugu svrhu