Roman In Late Summer, izvornog naslova U kasno ljeto (Fraktura, 2022), spisateljice Magdalene Blažević jedno je od dvadeset djela u utrci za međunarodnu nagradu Dublin Literary Award. Roman je na engleski prevela Anđelka Raguž, a objavio ga je Linden Editions.
University Library of Bern, koja je knjigu nominirala, navodi sljedeće: "Magdalena Blažević pripovijeda priču o masakru u ratu u Bosni iz perspektive četrnaestogodišnje djevojčice koja je u tom masakru ubijena. Poetičan i književno inovativan roman o ratu koji i danas ima svoje posljedice. Blažević, koja je nedavno čitala u Bernu, bez sumnje je jedan od najvažnijih glasova suvremene književnosti jugoistočne Europe."
O knjizi je na stranici izdavača Fraktura istaknuto: „U kasno ljeto moćan je roman u kojem Magdalena Blažević o jakim emocijama, o stanjima koja zauvijek obilježavaju čovjeka piše iz perspektive ubijene djevojčice stvarajući univerzalnu priču koja nadilazi Žepče i okolna sela, rijeku Bosnu i vrijeme u kojem je roman smješten te postaje univerzalna himna protiv ratovanja i ubojstava. Magdalena Blažević poput Agote Kristof ili Ingeborg Bachmann stvara svijet satkan od emocija koje kipte ispod savršeno preciznih i jasnih rečenica. U kasno ljeto roman je koji se čita polako jer njegovi strahovi, patnje, snaga, nadanja i tuga izviru iz svake riječi, čime se Magdalena Blažević svrstava u najbolje današnje spisateljske glasove.“
Sva djela koja konkuriraju za nagradu su:
Nagrada Dublin Literary Award, utemeljena 1994. godine, jedna je od najuglednijih svjetskih književnih nagrada. Dodjeljuje se romanu napisanom na engleskom jeziku ili prevedenom na engleski, a nominacije dolaze iz javnih knjižnica diljem svijeta. Nagrada je ujedno i najvrjednije priznanje na svijetu za pojedinačno djelo fikcije.
S Magdalenom je na Booksinoj tribini Eks/poniranje u 2024. razgovarao Filip Kučeković, snimku pogledajte na linku.
O romanu je za portal Booksa.hr pisala Dunja Ilić, čiju kritiku možete pronaći na linku.
Čestitamo autorici!
Magdalena Blažević oblikuje književnost koja ne uljepšava, ne podilazi i ne zaboravlja, njene priče jesu i ostaju život, svjedočanstvo i podsjetnik šta se sve dogodilo u ovih trideset godina i šta (nam) se sve još događa.
Roman Magdalene Blažević svakako treba čitati, iako nije namijenjen onima koji u književnosti traže zabavu i bijeg od svakodnevice.